Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2010

Η Ελλάδα ανεβαίνει στο σκάκι!!!

Η Ελλάδα 6η στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα!!

Ο Χριστόδουλος Μπανίκας ένας από τους βασικότερους συντελεστές της ελληνική επιτυχίας!!

Η εθνική μας ομάδα κατέκτησε την 6η θέση στο 7ο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στην Προύσα της Τουρκίας. Πέρα από το σπουδαίο πλασάρισμα που πέτυχε η ελληνική ομάδα υπήρχαν και επιμέρους επιτυχίες. Η εθνική μας νίκησε δύο από τις μεγαλύτερες δυνάμεις στο σκάκι. Την Ρωσία και την Αρμενία. Σε ατομικό επίπεδο ο Χριστόδουλος Μπανίκας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο μεταξύ αυτών που αγωνίστηκαν στην 3η σκακιέρα. Σημαντικές ήταν τα αποτελέσματα που σημείωσε τόσο εναντίων του Ρώσου Τομαζέβσκι- πρωταθλητή Ευρώπης το 2009 -νικώντας τον όσο και εναντίων του Ισραηλινού Γκέλφαντ - κάτοχο του παγκοσμίου κυπέλλου.-αποσπώντας ισοπαλία. Επίσης ο Βασίλης Κοτρωνιάς απέσπασε ισοπαλία από τον σπουδαίο Αρμένιο Λέβον Αρονιάν -παγκόσμιο πρωταθλητή στο γρήγορο σκάκι. Ο Θάνος Μαστροβασίλης πήρε το αργυρό μετάλλιο μεταξύ αυτών που αγωνίστηκαν στην 6η σκακιέρα.
Αφού συγχαρούμε τα παιδιά που όλο και ανεβαίνουν παγκοσμίως τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο θα παρουσιάσουμε σήμερα μία από τις παρτίδες που παίχτηκαν από την εθνική μας ομάδα.
Ο Χριστόδουλος Μπανίκας κερδίζει τον Tomashevsky.